Iga Świątek, 23-letnia polska tenisowa
Oskarżenia Danielle Collins o nieszczerość
Najbardziej wyrazistą krytykę wygłosiła amerykańska tenisistka Danielle Collins. Podczas meczu ćwierćfinałowego na igrzyskach olimpijskich w Paryżu Collins wycofała się w trzecim secie z powodu odwodnienia i skurczów. Po meczu oskarżyła Świątek o nieszczerość, stwierdzając: „Nie potrzebuję tej udawania”. Ten incydent nie był odosobniony; ich mroźny uścisk dłoni podczas finału United Cup 2025 ponownie rozpalił dyskusje na temat ich napiętych relacji.
Krytyka harmonogramu turnieju przez Jewgienija Kafielnikowa
Były numer 1 na świecie ATP Jewgienij Kafielnikow również wyraził swoje niezadowolenie z komentarzy Świątek dotyczących wymagającego harmonogramu turnieju. Po tym, jak Świątek zasugerował, że zawodnicy „zasługują na trochę więcej odpoczynku”, Kafielnikow ostro odpowiedział w mediach społecznościowych, mówiąc: „Wszystko, co robisz, to narzekanie!! Powiem ci, na co zasługujesz! Zasługujesz na znacznie niższą pensję niż teraz!!”
Uwagi Johna McEnroe na temat wyglądu
Legendarna postać tenisa John McEnroe spotkała się z krytyką za swoje komentarze na temat wyglądu Świątek podczas finału French Open 2024. McEnroe zasugerował, że Świątek może „nałożyć trochę makijażu” po tym, jak była związana z francuską marką Lancôme. Fani skrytykowali te uwagi jako niewłaściwe i nieuzasadnione.
Percepcja publiczna i kontrowersje związane z dopingiem
W grudniu 2024 r. w mediach społecznościowych wybuchła debata, w której kwestionowano, czy Świątek była „najbardziej nielubianą zawodniczką numer 1 w historii WTA”. Były trener Andy’ego Murraya, Mark Petchey, odrzucił tę opinię, opisując ją jako „mrożąco zimną opinię”.
Ponadto Świątek stanęła w obliczu kontrowersji związanych z dopingiem związanym z zanieczyszczeniem melatoniną, co skutkowało miesięcznym zawieszeniem. Amerykańska zawodniczka Taylor Fritz stanęła w jej obronie, krytykując stronnicze reakcje i wzywając fanów, aby „wyzbyli się uprzedzeń” podczas formułowania opinii.
Wnioski
Incydenty te podkreślają, jak bardzo czołowi sportowcy, tacy jak Iga Świątek, są poddawani kontroli zarówno na korcie, jak i poza nim. Podczas gdy konstruktywna krytyka jest częścią sportu zawodowego, osobisty charakter niektórych komentarzy rodzi pytania o presję i oczekiwania, którym poddawane są sportowcy w oczach opinii publicznej.
Leave a Reply